| Certification: | RoHS/CE/UL/FCC/CE/ISO9001/ISO14001 | Model Number: | DGKYD52T1188IWH1DB1019 |
Detail Information |
| Product Type: | RJ45 | Encapsulation Method: | Single In-line Package |
|---|---|---|---|
| PCB Mount Style: | DIP | Shape: | Rectangle |
| Shield: | No | Plastic Housing Material: | Red PBT |
| Number Of Pins: | 8 | Number Of Cores: | 8 |
| Dimension (mm): | 15.75* 15.55* 12.85 | Gold Plating On Contact Pins: | G/F U |
| Operating Temperature: | - 40 ℃ ~ 85 ℃ | Storage Temperature: | - 40 ℃ ~ 85 ℃ |
| Highlight: | Red Unshielded RJ45 Single Port,G/FU RJ45 Single Port,PBT Rj45 Connector Port |
Product Description
RJ45 single port connector Red unshielded single ports G/FU RJ45 8 pin connector jack 180 °
Our strengths:
Interface type: crystal head application: 10 / 100 / 1000BASE-T Ethernet
Type: RJ45 built in magnetics
Working frequency: high frequency characteristic: filtering, anti-interference
Working temperature: 0 ℃ - 70 ℃,
Storage temperature: - 40 ℃ - 85 ℃
Lead free soldering: wave soldering height up to 265 ℃
1. Business mode: Manufacturer
2. Delivery time: on time delivery, around two weeks.
3. Specs for choices: LED indicator light(green, yellow, red, orange, blue, bi-color LED)
Shield with EMI fingers or not
coil ratio of magnetic core
magnetics circuit diversification optional
contact gold plating (FU, 3U, 6U, 15u, 30U, 50U)
plastic housing material (PBT,PA46,PA9T, LCP)
Performance parameters:
1. Applied to Ethernet, coil ratio: 1CT: 1CT
2. Meet IEEE 802.3 & ANSI X 3.263 standard
3. Open circuit inductance (OCL): 350uH (MIN) @ 100kHz, 0.1VRMS with 8Ma DC Bias
4. Wave soldering process of 265 ℃ Max meeting the requirements of EU ROHS standard
5. Withstand voltage: 2250VDC 1mA max, 60s
6.Impedance: 100 ohms
7. RJ45 interface meets FCC 68.5 standard
8. DC resistance: 1.5 Ω
Parameters
| Part Number | DGKYD52T1188IWH1DB1019 | Brand | DGKYD/OEM/ODM |
| Place of Origin | Guangdong of China | Certification | RoHS/CE/FCC/CE/ISO9001/ISO14001 |
| Product Type | Connector-Modular | Connector Style | Jack |
| Jack Type | RJ45 | Connector Type | Modular Jack |
| Latch Style | Standard | Latch | TAB-UP |
| Filter | Without Filter | LED Option | Withtout LED |
| LED Color | No | Panel Stops | Without Panel Stops |
| Shielded | No | Applies To | Printed Circuit Board |
| Port Configuration | Single Ports | Number of Positions | 8 |
| Jack Configuration | 1X1 | Terminals per Port | 8 |
| Solder Tail Contact Plating Material | Tin-Lead over Nickel | PCB Mounting Style | Through Hole |
| Termination Method to PC Board | Through Hole-Press-Fit | Board Lock | With/Without Board Lock |
| Housing Material | PBT Polyester | Housing Color | Red |
| Housing Material Temperature | Standard | UL Flammability Rating | UL 94V-0 |